WiFi access point jak wybrać najkorzystniejsze do firmy?

Dual-band access point to podstawowe urządzenie w sieciach bezprzewodowych, które daje podłączenie nowych narzędzi do sieci WiFi. Mogą one przyjmować różne formy, od standardowych routerów po mniejsze, bardziej dyskretne urządzenia, które można umieścić praktycznie wszędzie. W zależności od potrzeb oraz wymogów montażu, WiFi access point mogą być wolnostojące lub wbudowane bezpośrednio w gniazdko. Outdoor access point jego kluczową funkcją jest rozszerzanie zasięgu sieci bezprzewodowej również zapewnienie bezpiecznego i szybkiego połączenia dla wszystkich połączonych urządzeń. Dzięki nim można pokonać przeszkody takie jak grube ściany czyli ogromne powierzchnie, które mogą zmniejszyć sygnał WiFi.
Access point bezprzewodowy komfortowy i prosty w obsłudze design, jak też różnorodność form, powodują że tematy dostępowe są wspaniałym rozwiązaniem w blokach, biurach, kawiarniach oraz wielu innych miejscach, gdzie jest konieczność zapewnienia niezawodnej sieci WiFi.
Rozpocznijmy od różnic między AP z zintegrowanymi antenami a AP z zewnętrznymi antenami.
1. Wydajność sygnału: Mesh WiFi access points z zewnętrznymi antenami posiadają zwykle lepszą wydajność sygnału niż te z zintegrowanymi antenami. Zewnętrzne anteny mogą być bardziej rozbudowane i stworzone w taki sposób, aby lepiej radziły sobie z transmisją sygnału na znaczniejsze odległości oraz w niebezpieczniejszych warunkach atmosferycznych.


2. Dowolność konfiguracji: Dual-band access point z zewnętrznymi antenami pozwalają użytkownikom większą stosowaniu konfiguracji sieci. Dzięki możliwości zmiany anten odbiorca może zoptymalizować kierunek i zakres sygnału, co jest wyjątkowo istotne w wypadku obszarów otwartych lub wymagających transmisji na wielkie przestrzenie.
3. Koszt i dokładność instalacji: Access point bezprzewodowy z zintegrowanymi antenami są zwykle mniej kosztowne i łatwiejsze w instalacji, bowiem nie wymagają osobnego montażu anteny. WiFi access points z zewnętrznymi antenami mogą być kosztowniejsze oraz potrzebują dodatkowej pracy instalacyjnej, szczególnie jeżeli chodzi o wybranie właściwej anteny oraz jej montażu.
4. Wytrzymałość na warunki atmosferyczne: Outdoor access point z zewnętrznymi antenami są projektowane z myślą o pracy w niebezpiecznych warunkach atmosferycznych, ponieważ posiadają zawsze lepszą wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr lub zmiany temperatury.
5. Zakres zastosowań: Mesh WiFi access points z zintegrowanymi antenami często są wykorzystywane wewnątrz domów, gdzie nie ma konieczności transmisji na duże przestrzenie czy w trudnych warunkach. Dual-band access point z zewnętrznymi antenami są przecież bardziej odpowiednie do wykorzystań na zewnątrz, takich jak obiekty, placówki sportowe, obszary kampusów czy miejskie strefy WiFi, gdzie wymagana jest transmisja na ogromniejsze przestrzenie i w trudnych warunkach środowiskowych.
Wybór między Access point bezprzewodowy z zintegrowanymi antenami, a Outdoor access point z otwartymi antenami zależy więc często od konkretnych potrzeb i wymogów użytkowania sieci WLAN.